Vidaus organų echoskopija


Vidaus organų echoskopijos metu tiriami tokie vidaus organai kaip kepenys, tulžies pūslė, kasa, blužnis, inkstai ir skydliaukė. Gydytojas echoskopuotojas taip pat gali atlikti krūtų, kaklo kraujagyslių, raumenų ir sąnarių, dubens organų,  nėščiųjų echoskopiją ir kitus tyrimus.



Vyresnio amžiaus žmonėms gali pradėti reikštis organų nusidėvėjimo simptomai, todėl profilaktinį echoskopijos tyrimą rekomenduojama atlikti kasmet. Jaunesnio amžiaus žmonėms echoskopija taikoma tuo atveju, jei atsiranda įvairūs skausmai, užčiuopiami sukietėjimai ar dariniai. Laiku atlikta vidaus organų echoskopija gali padėti pastebėti krūtų, limfmazgių pakitimus, išvengti skydliaukės susirgimų, vidaus organų cistų ir auglių, šlapimo pūslės akmenų ir kitas ligas.

Didžiausias pilvo organų echoskopijos privalumas yra tas, kad vaizdas matomas realiu laiku, todėl šis metodas yra labai efektyvus tiriant organų kraujotaką ir funkciją, taip pat galima matyti įvairius pakitimus, sukėlusius ūmų pilvo skausmą kaip apendicitą arba akmenis tulžyje, ir anatominius pakitimus, pavyzdžiui, organo padidėjimą. Vidaus organų echoskopijos metu aptikus tokius pokyčius galima paimti audinius biopsijai atlikti.

Vidaus organų echoskopijai nereikalingas specialus pasiruošimas, tačiau patariama bent 6 valandas prieš tyrimą nevalgyti ir negerti (vaistus išgerti galima užsigeriant trupučiu vandens), jei kaupiasi dujos, galima išgerti jas neutralizuojančių vaistų, nes per susikaupusias dujas gali būti sunkiau įžiūrėti vaizdą, taip pat bent 12 valandų prieš tyrimą nerūkyti, nes dūmai taip pat apsunkina vaizdo matymą, be to dirgina gleivinę, todėl rezultatai gali būti netikslūs.

Echoskopinis tyrimas atliekamas tiek gydytojui skyrus, įtariant organų sutrikimus, tiek ir profilaktiškai. Procedūra efektyvi siekiant vėžinių susirgimų prevencijos ar nustatant ligą ankstyvose stadijose: ultragarsu aptinkami gerybiniai ir piktybiniai augliai, cistos.

Ultragarsinį tyrimą reikėtų atlikti nedelsiant, jei pajutote skausmą pilvo, kaklo srityje, jei dėl neaiškių priežasčių stinga jėgų, jaučiatės pavargę ir išsekę, kamuoja apatija, tapote dirglesni ir nervingesni dėl kitų neįprastų būsenų.

Ypatingą dėmesį echoskopiniams tyrimams turėtų skirti asmenys, kuriems diagnozuoti įvairūs vidaus organų susirgimai: aptikta navikų, cistų ir kt. darinių. Visiems vyresniems nei 40 m. asmenims rekomenduojama tyrimą atlikti bent kartą per metus, jaunesniems – pagal poreikį, tačiau jie irgi labai skatinami pasitikrinti profilaktiškai.