Pilvo organų echoskopija
Pilvo organų echoskopiją tikslinga atlikti, kai pasireiškia skausmai pilve yra sutrikęs šlapinimasis, pilvo padidėjimas, sutrikęs virškinimas. Pilvo organų echoskopijos tyrimu nustatoma šių organų būklė ir patologiniai pakitimai:
- kepenų (cistos, augliai ir metastazės, kepenų struktūros ir dydžio pokyčiai ir kt.), nustatoma vartų venos patologija;
- tulžies pūslės ir latakų (tulžies pūslės ir latakų dariniai, latakų skersmens ir formos pokyčiai, tulžies pūslės uždegimas ir kt.);
- tulžies pūslės motorinė funkcija (dažniau vaikams);
- kasos, blužnies patologija;
- pilvo aortos patologija.
Pilvo organų echoskopijos metu yra ištiriami inkstai, kepenys, tulžies pūslė, kasa, blužnis, aorta ir kitos kraujagyslės esant pilvo skausmui ar pūtimui, sutrikusiai kepenų funkcijai, padidėjus kuriam nors organui, sergant inkstų ar tulžies pūslės akmenlige, hepatitu, kepenų vėžiu, kepenų ciroze, pielonefritu, kasos uždegimu (pankreatitu), kasos vėžiu ir kt. ligomis, esant aortos aneurizmai (išsipūtimui), kraujagyslių užsikimšimui (trombozė), susiaurėjimui dėl aterosklerozės.
Kaip pasiruošti echoskopiniam tyrimui?
- Pilvo organų echoskopijos tyrimo išvakarėse nevartoti pilvo pūtimą skatinančių produktų, o 4-5 valandas prieš tyrimą nevalgyti ir negerti skysčių.
Atliekant pilvo aortos patologinį tyrimą reikia likus maždaug 8 val. iki tyrimo išgerti pilvo pūtimą mažinančių vaistų. 12 val. iki tyrimo negalima valgyti, nes tyrimo metu skrandis turi būti tuščias.
- Inkstų, šlapimtakių, šlapimo pūslės echoskopijai prieš tyrimą reikia išgerti skysčių ir nesišlapinti, kad šlapimo pūslė būtų pilna.
- Prostatos echoskopijai rekomenduojama išgerti skysčių ir nesišlapinti.
- Ginekologinei echoskopijai taip pat rekomenduojama išgerti skysčių ir nesišlapinti.
Pilvo organų echoskopija (kitaip žinoma kaip ultragarsinė diagnostika, ultrasonografija, sonoskopija) yra vienas plačiausiai atliekamų tyrimų. Tai gana pigus, greitas, nesukeliantis šalutinių poveikių ultragarsinis tyrimas. Priklausomai nuo tyrimo tipo, echoskopija gali būti atliekama dedant daviklį ant odos arba per natūralias kūno angas, pavyzdžiui makštį ar analinę angą. Echoskopinis tyrimas atliekamas tiek gydytojui skyrus, įtariant organų sutrikimus, tiek ir profilaktiškai. Procedūra efektyvi siekiant vėžinių susirgimų prevencijos ar nustatant ligą ankstyvose stadijose: ultragarsu aptinkami gerybiniai ir piktybiniai augliai, cistos.