Klubų echoskopija
Atliekami tyrimai: kūdikių klubų echoskopija Kaune.
Esant reikalui įrašomi tyrimo vaizdai USB ir atiduodami pacientams nemokamai.
Yra vaikų, gimusių su klubo sąnario displazija, kuri išnyksta savaime arba po palyginti paprasto gydymo, pvz. Pavlik diržas. Turime suvokti, kad įgimta klubų displazija yra dinamiška liga ir ji ne visada pasireiškia gimus, tačiau naudojant medicinines priemones komplikacijos yra mažesnės, jei displazija diagnozuojama anksti.
Klinikinis atvejis:
1. Klubų displazija (3 mėn. amžius).
2. Displazijos korekcija (13 mėn amžius). Stebima reikšminga teigiama dinamika, dešinėje atsiliekanti šlaunikaulio galvos kaulinė osifikacija.(rentgenogramos).
Ligos dažnis: klubų raidos displazija dažniau pasireiškia mergaitėms, ypač jei buvo sėdima pozicija arba kai jų šeimos anamnezė yra buvusi teigiama.
Šie rizikos veiksniai vaidina mažesnį vaidmenį berniukams.
Buvo manoma, kad "clubfoot" deformacija yra rizikos veiksnys, tačiau tai šiuo metu šios patologijos yra nesusietinos.
Šiek tiek statistikos: patologija pasitaiko 1 iš 1000 naujagimių, mergaitėms pasitaiko dažniau nei berniukams, dažniau kairėje pusėje.
Mergaitėms buvusioms sėdimoje pozicijoje iki 12 proc.
Berniukams buvusiems sėdimoje pozicijoje iki 2,6 proc.
Mergaitėms su teigiama šeimine anamneze iki 4,6 proc.
Berniukams su teigiama šeimine anamneze iki 0,9 proc.
Klubų sąnarių echoskopija, tyrimo technika:
Atliekama kūdikiams ultragarsinio tyrimo metu. Nuo pirmųjų gyvenimo parų iki 6-8 mėn. gerai matosi klubų sąnarių kremzlinės struktūros ir jų pakitimai, todėl naujagimiams klubų sąnarių nebūtina tirti rentgeno pagalba. Svarbu kuo anksčiau (iki 3 mėn.) nustatyti patologijas ir skirti gydymą. Tokiu būdu išvengiama šlubavimo ir kitų klubo sąnario ligų pasekmių. Ankstyvai klubų displazijos diagnostikai geriausiu metodu yra laikoma klubų echoskopija, kurią galima atlikti nuo pat pirmųjų naujagimio dienų. Šis tyrimas yra nekenksmingas ir nebrangus. Dažniausiai jis būna atliekamas 4-6 savaičių kūdikiams. Klubų echoskopija atliekama ir vyresniems vaikams, tačiau nuo 6-8 mėnesių prasideda šlaunikaulio galvos kaulėjimas ir darosi sunkiau įvertinti klubų anatomiją, tokiu atveju reikalinga atlikti rentgeno tyrimą.
Tiksli klubų displazijos priežastis yra nežinoma, tačiau pastebėta, kad vaikai, kurių šeimoje yra sergančių klubų ligomis turi didesnę riziką susirgti šia liga. Taip pat didesnė rizika yra vaikams gimusiems anksčiau laiko, esant sėdmeninei pirmeigai gimdoje, gimusiems Cezario pjūvio būdu ar gimusiems iš daugiavaisio nėštumo. Taip pat esant įgimtai pėdų, stuburo ar kitai patologijai dažnai kartu stebima ir klubų displazija ar net išnirimas. Klubų displaziją diagnozuoti gali vaikų ortopedas. Pastebėję šios ligos simptomus vaikų ar šeimos gydytojai visada pataria tėveliams kreiptis į vaikų ortopedą, atlikti klubų echoskopiją. Dažniausiai ligą išduoda skirtingas šlaunų ar sėdmenų raukšlių aukštis, vaikutis nepakankamai išskečia kojytes, vaikas nenoriai arba kitaip judina vieną ar abi kojas, skiriasi kojų ilgis.
Klubų displazija diagnozuojama kliniškai, stebima raukšlių asimetrija šlaunyse:
Klubų displaziją diagnozuojama nuo kūdikio apžiūros, kojyčių judesių ir specifinių simptomų įvertinimo. Toliau seka klubų echoskopija, taip pat reikalui esant yra atliekamos ir rentgenogramos. Laiku pastebėjus klubų patologiją ankstyvame amžiuje, ją galima pagydyti ir be operacijų. Tačiau negydant šios ligos vaikas gali šlubuoti, vėliau prasideda klubų skausmai, ankstyvame amžiuje vystosi klubo sąnarių artrozė.
Kuo vyresnis vaikas, tuo sunkesnis darosi judėjimas ir sudėtingesnės operacijos reikalingos ligai gydyti. Todėl labai svarbu laiku pastebėti ligą nepulti į panika, tam pravers savalaikė klubų echoskopija. Kuo anksčiau pradedamas taikyti gydymas tuo didesnė tikimybė, kad vaiko klubai išsivystys gerai ir buvusi displazija neturės įtakos vaikščiojimui ar tolimesniam gyvenimui ir jo kokybei.
Echoskopija kaune - atliksime greitai ir saugiai.
Gydymas
Jeigu klubų nedidelė displazija nustatoma iki 4 gyvenimo savaitės, gali būti paskirtas paciento sekimas, po kurio laiko kartojant tyrimą ir žiūrint ar sąnarys vystosi gera linkme. Jeigu klubų echoskopijos metu pacientui jaunesniam negu 6 mėn pakartotinai nustatoma nepilnai išsivysčiusi gūžduobė, ortopedas skiria Pavliko pagalvėlę:
,kuri turi būti nešiojama 24 h per parą tam tikrą laiko periodą (nuo 8 iki 16 savaičių), kad palaikytų klubus reikiamoje pozicijoje. Gali būti sunku įsivaizduoti, kad Jūsų kūdikiui reikės dėvėti tokią medicininę priemonę, bet tai veiksminga ir atminkite - laikina.
Ar reikalinga operacija?
Tam tikrais atvejais, kai gydymui nepadeda konservatyvios priemonės (Pavliko pagalvėlė) ir kt. Tačiau yra pabrėžtina, kad 95 proc. displazijos atvejų (jei buvo anksti nustatyta), išgydoma be operacijos poreikio.