Vidaus organų echoskopija yra kepenų, tulžies pūslės, kasos, inkstų, šlapimo pūslės, gimdos, kiaušidžių arba prostatos tyrimas ultragarsu, kurio metu galima įvertinti šių organų pakitimus.

Didžiausias pilvo organų echoskopijos privalumas yra tas, kad vaizdas matomas realiu laiku, todėl šis metodas yra labai efektyvus tiriant organų kraujotaką ir funkciją, taip pat matyti įvairius pakitimus, sukėlusius ūmų pilvo skausmą – apendicitą arba akmenis tulžyje, ir anatominius pakitimus, pavyzdžiui, organo padidėjimą. Vidaus organų echoskopijos metu aptikus tokius pokyčius galima paimti audinius biopsijai atlikti.

Šis tyrimo metodas plačiai taikomas apendicitui diagnozuoti, taip pat potrauminiam organų stebėjimui. Pilvo organų echoskopija yra greitas, patikimas ir visiškai neskausmingas tyrimo metodas, taip pat nepavojingas, nes nėra jokios spinduliuotės.

Ultragarsu nustatomi pakitimai kepenyse skirstomi į difuzinius ir židininius. Pilvo chirurgijoje aktualiausi yra židininiai pakitimai.

Kepenų cistos matomos kaip echonegatyvūs lygiomis plonomis sienelėmis dariniai su šviesiu stiprinimo takeliu po užpakaline cistos sienele. Jų dydis, skaičius ir lokalizacija gali būti įvairi. Cistas reikia atskirti nuo cistinių metastazių, echinokoko, Caroli ligos – įgimto intrahepatinių latakų išsiplėtimo.

Hemangiomos kepenyse matomos kaip hiperechogeniški pavieniai dariniai be fiksuojamos kraujotakos ir neturintys hipoechogeniško apvado, paprastai siekiantys iki 4 cm, tačiau gali pasitaikyti ir didelių matmenų. Neaiškiais atvejais atliekamas dinaminis KT tyrimas su kontrastine medžiaga.

Metastazės kepenyse, atsižvelgiant į pirminio naviko lokalizaciją, vertinamos skirtingai. Jei tai, sakykime, krūties vėžio metastazės, pakanka nustatyti jų buvimą, jei tai, tarkime, kolorektalinio vėžio metastazės, nurodomas tikslus metastazių dydis, skaičius ir lokalizacija, kad būtų galima nuspręsti tolimesnio gydymo (lokalios terapijos, rezekcijos) galimybes.

Kepenų abscesai matomi kaip ribota ertmė su skysčiu, kartais storomis sienelėmis. Turinys gali būti tirštas ar su dujų priemaiša. Gali būti dauginių mažų abscesų.

Rekomenduojama ligų profilaktikai vieną kartą metuose atlikti vidaus organų, skydliaukės, o moterims krūtų ultragarsinį tyrimą. Vidaus organų echoskopiją tikslinga atlikti, kai yra skausmai pilve, sutrikęs šlapinimasis, pilvo padidėjimas, sutrikęs virškinimas. Skydliaukės tyrimas reikalingas jaučiant skausmus ir spaudimą kakle bei sustorėjus kaklui, esant mazgams rekomenduojama atlikti skydliaukės, seilių liaukų ir limfmazgių ultragarsinį tyrimą, kurio metu nustatomi minėtų organų pakitimai.