Etiologija, požymiai, diagnostika, gydymo principai, profilaktika. Apibrėžtis. Priežastys. Veiksniai (veninės kraujotakos sulėtėjimas, re­ologinių kraujo savybių pokyčiai, venos intimos pažaida). Paviršinis ir gilusis flebitas. Infekcijos šaltiniai. Vietiniai ir bendriniai flebito požymiai. Režimas. Vietinis ir bendrinis medi­kamentinis gydymas. Fizioterapija. Operacinis gydymas (trombektomija, perrišimas). Profilaktika – išsiplėtusių venų operacijos (varicektomija).

Flebitas – venų uždegimas. Skiriamas paviršinių ir giliųjų venų flebitas.
Etiologija. Sukelia stafilokokai, streptokokai, žarninės lazdelės. Jie patenka į venas kontaktiniu, limfogeniniu arba flebogeniniu keliu iš greta esančių venų pūlinių. Taip pat gali patekti iš išorės atliekant diagnostines procedūras, gydomąsias manipuliacijas. Palankios sąlygos pūliniams vystytis susidaro pažeidus venos sienelę hipertoniniais tirpalais, stipriai veikiančiais antibiotikais. Pūlinį tromboflebitą gali sukelti blauzdos opa, infekuota po gimdymo placentos aikštelė, sepsinis endometritas bei panmetritas. Uždegimui pereinant iš aplinkinių audinių į veną vystosi periflebitas, paskui flebitas ir infekcinis tromboflebitas. Vėliau trombams ištirpus susidaro abscesai, flegmonos. Juos kraujas gali nunešti į plaučius, kepenis, smegenis, todėl ten atsiranda metastazinių pūlinių. Kai mikroorganizmai patenka diagnostikos metu ar gydant tada susidaro pūlinis trombas, prasideda endoflebitas. Visa vena ir audiniai pažeidžiami vėliau. Susidaro abscesas ir flegmona. Retai kada uždegimas nurimsta, o trombas rekanalizuojasi ar perauga jungiamuoju audiniu, o vena obliteruoja.
Požymiai.
Pažeista sritis labai skausminga,
patinsta,
ligonis karščiuoja,
jam skauda galvą,
leukocitozė,
padidėja ENG.
Veido pūliniai ir pūlinės žaizdos gali sukelti akiduobės ir kaukolės pamato pūlinį tromboflebitą.
Užtinsta akys,
skauda galvą,
sepsinė temperatūra,
meningitiniai simptomai.
Po injekcijų, infuzijų ar kitų procedūrų išsivystęs kylantis alkūninės venos arba kojos tromboflebitas pasireiškia
patinimu,
skausmu,
paraudimu,
kyla temperatūra,
krečia šaltis.
Pasitaiko v.cava inferior sistemoje. Iš galūnės pūlinių infekcija prasiveržia į smulkias venas. Poodinis sepsinis tromboflebitas pasireiškia
kietais skausmingais mazgais ir viržėmis,
vėliau fluktuacija, plačiu odos paraudimu,
karščiavimu.
Susiformuoja abscesai ar flegmonos
Dėl kojų ir dubens tromboflebitų patinsta ir pamėlynuoja kojos,
būna sepsis.
Gydymas.
Pažeidžiama galūnė imobilizuojama ir pakeliama.
Švirkščiama heparino, duodamo fenilino ar kitų ilgai veikiančių antikoguliantų. Bet didelių dozių taikyti negalima, nes tai sukelia pūlinių trombų fragmentaciją ir gali sukelti embolizaciją.
Vartojami didelių dozių plataus veikimo spektro antibiotikai.
Susiformavusius pūlinius būtina tuoj pat atverti ir drenuoti.
Venose dažnai būna trombų todėl incizijos retai kada kraujuoja. Pūlinio flebito plitimą ir gresiantį sepsinių trombų metastazavimą galima sustabdyti sveikų audinių ribose proksimaliau perrišus ir rezekavus atitinkamą veną.
Negalima ekstrakcija pažeistų venų-tai gali sukelti sepsį.
Tromboflebitas – venos sienelės uždegimas ir trombo susidarymas, kuris glaudžiai susijęs su sienele, todėl embolijos nebūna. Trombozė čia yra antrinis procesas, pirminis – venos sienelės uždegimas. Ligos priežastys labai įvairios.tromboflebitas yra venų uždegimas, kuris skatina krešumo padidėjimą ir trombų susidarymą. Skiriamas paviršinių ir giliųjų venų tromboflebitas.
Dažna paviršinių venų tromboflebito priežastis
į veną suleisti įvairūs medikamentai ir ilgai lašinami įvairūs tirpalai.
Liga taip pat gali prasidėti sergant gripu, vidurių šiltine.
Paraudusi, sukietėjusi oda, skausmingumas išilgai venos, vietinė, kartais ir bendra pakilusi temperatūra. Giliųjų venų tromboflebitas pasitaiko tik kojose.
Jo priežastys –
operacijos,
infekcinės ligos,
destrukcinis apendicitas,
piktybiniai navikai.
Liga prasideda staiga, pakyla temperatūra, atsiranda stiprus skausmas, kartais įvyksta net šokas. Galūnė sutinsta, iš pradžių būna balta, atšalusi, pėdos arterijų pulsacija susilpnėja arba išnyksta. Praėjus uždegimo reiškiniams galūnė pamažu pasidaro normalios spalvos ir temperatūros. Greitai kraujagyslių projekcijoje apčiuopiamas neaiškių kontūrų skausmingas filtratas.
Gydymas. Esant paviršinių venų tromboflebitui, pakanka pagulėti 2-3 dienas su pakelta galūne. Paviršinis tromboflebitas gydomas kompresais suminkštinančiais antiseptiniais ir antikoaguliantiniais tepalais. Sergant giliųjų venų tromboflebitui, pirmiausia reikia suteikti galūnei visišką ramybę ir laikyti ją pakeltą. Gydymas priklauso nuo tromboflebito išplitimo. Esant lengvo laipsnio, izoliuotam tromboflebitui blauzdose, kai nėra ryšio su paviršinių venų kamienais, gydoma aspirinu. Žmogus turi nešioti elastines kojines. Geriausiai veikia nakčiai uždedami šilti pusiau spiritiniai kompresai – jų dėka per kelias dienas uždegimo reiškiniai pranyksta. Kompresai suaktyvina odos kraujotaką, dėl to daug greičiau rezorbuojasi uždegiminiai pakitimai odoje. Jei tromboflebitas išplitęs, gali būti reikalinga ir chirurginė intervencija. Jei paviršinių venų tromboflebitas pažeidė giliąsias venas ir ultragarsu tai matome, skiriamas gydymas antikoaguliantais, kraują skystinančiais vaistais. Jei tromboflebitai kartojasi, reikalinga hematologo konsultacija dėl galimų kraujo krešėjimo sutrikimų ištyrimo.
Bendras gydymas – aspirinas, analginas, nesteroidiniai priešuždegiminiai preparatai, heparino injekcijos. Ligoniui skiriamas mišrus judėjimo režimas: gulėjimas pakėlus koją ir trumpalaikis vaikščiojimas.
Operacinis gydymas.
a) galimas trombų pašalinimas (trombektomija iš giliųjų venų) ir arterioveninės fistulės suformavimas retrombozėms išvengti.
b) Galimos V.cava inferior blokavimo/užtvėrimo priemonės (skėčiai).
Profilaktika:
Miegokite pakeltu kojūgaliu (užtenka 10-15 laipsnių).
Kojas bintuokite, mūvėkite elastines kojines.
Jei Jums buvo atlikta operacija, po jos pradėkite vaikščioti kuo anksčiau.
Sportuokite.
Bet kokios fizioterapinės procedūros tik sudirgina venas ir gali sukelti uždegiminius pakitimus.

Jei konservatyvus gydymas nėra efektyvus, tada rekomenduojama operacija – varicektomija. Šios operacijos tikslas yra pašalinti varikoziškai išsiplėtusias paviršines venas, kurios trikdo giliųjų venų funkcionavimą dėl jose didėjančio veninio kraujo spaudimo ir besivystančio perforuojančių venų vožtuvų nesandarumo.