Monobaktamai, karbapenemai, β laktamazių inhibitoriai.
Tai β laktaminiai antibiotikai.
Savybės, būdingos visiems β laktaminiams antibiotikams:
1. Jų cheminėje struktūroje yra β laktamo žiedas.
2. Visų β laktaminių antibiotikų veikimo mechanizmas yra tas pats – slopina m/o ląstelės apvalkalėlio (sienelės) sintezę.
3. Visi jie veikia baktericidiškai tik besidauginančiu m/o.
4. Neveikia embriotoksiškai, teratogeniškai, kancerogeniškai (neskatina vėžio atsiradimo, nesukelia apsigimimų).
5. Visi jie neretai sukelia alergines reakcijas, dažniausiai penicilinai, tarp jų gali būti dalinė kryžminė alergija.
6. Mažai toksiški, mažiausiai toksiški penicilinai.

Veikimo mechanizmas.
Monobaktamai, karbapenemai, β laktamazių inhibitoriai slopina m/o ląstelės apvalkalėlio (sienelės) sintezę. Mikroorganizmo ląstelės apvalkalėlio pagrindinė struktūrinė medžiaga yra peptidoglikanas – mureinas, kurio Gram+ m/o ląstelės sienelėje yra ~50%, Gram- ~10%. Šie vaistai m/o ląstelėje sąveikauja su fermentu mureino transpeptidaze ir sutrikdo paskutinį mureino sintezės etapą, dėl to sienelėje atsiranda tokie dideli struktūriniai pokyčiai, kad dėl osmosinio slėgio skirtumo tarp ląstelės išorės ir vidaus, įvyksta m/o ląstelės lizė. Veikimo mechanizmas paaiškina:
1. kodėl jie veikia baktericidiškai (įvyksta m/o ląstelės lizė);
2. kodėl veikia baktericidiškai tik besidauginančius m/o (tik m/o dauginantis sintezuojamas mureinas);
3. kodėl jie jautresni Gram+ m/o (Gram+ m/o ląstelės sienelėje yra ~50%, Gram- ~10% mureino);
4. kodėl šie vaistai yra netoksiški žmogui ir kitiems šiltakraujams (jų ląstelių sienelės neturi mureino).

Monobaktamai.
Priklauso aztreonamas:
Jis yra riboto spektro, veikia tik Gram- aerobus (tarp jų ir žaliamėlę pseudomoną), iš Gram- aerobų veikia beveik visus žinomus, taip pat gali veikti ir kitiems antibiotikams atsparias padermes.
Sinergetiškai veikia žaliamėlę pseudomoną kartu su aminoglikozidais.
Vartojamas sunkių Gram- aerobų sukeltų ligų gydymui.

Karbapenemai.
Priklauso: imipenemas, meropenemas, ertapenemas:
Jie veikia beveik visus žinomus Gram+ ir Gram- aerobus ir anaerobus (tarp jų žaliamėlę pseudomoną, bakteroidus ir kt.)
Dvi iškirtinės karbapenemų savybės:
Jie stipriai slopina Gram- m/o (pvz., žaliamėlės pseudomonos, enterobakterijų) gaminamas β laktamazes, t.y. slopina m/o savigynos jėgas nuo antibiotikų.
Jie patys yra labai atsparūs Gram+ ir Gram- bakterijų gaminamų β laktamazių poveikiui, turi stiprius šarvus nuo juos ardančių fermentų.
Karbapenemai gerai skverbiasi į organizmo skysčius, audinius ir cerebrospinalinį skystį. Visi šalinami per inkstus ir inkstų nepakankamumu sergantiems pacientams dozę reikia mažinti.
Karbapenemai gali veikti, netgi tada, kai neveikia daugelis antibiotikų. Todėl vartojami infekcijoms, kurias sukelia kitiems vaistamas atsparūs m/o, taip pat mišriai aerobiniai ir anaerobiniai infekcijai gydyti.
Imipenemas turi būti vartojamas kartu su cilastatinu, kuris slopina fermentą dehidropeptidazę, kuri inkstuose metabolizuoja imipenemą.
Nepageidaujami poveikiai dažnesni vartojant imipenemą – pykinimas, vėmimas, viduriavimas, bėrimai ir reakcijos infuzijos vietoje. Inkstų nepakankamumu sergantiems pacientams imipenemo perteklius gali sukelti traukulius. Meropenemas ir ertapenemas traukulių sukelia mažiau. Penicilinams alergiški pacientai gali būti alergiški ir karbapenemams.

β laktamazių inhibitoriai.
Priklauso: klavulano rūgštis, sulbaktamas, tazobaktamas:
Šie β laktaminiai antibiotikai antimikrobiškai veikia silpnai ir vieni nevartojami.
Tačiau jie geba stipriai slopinti penicilinazę ir kitas β laktamazes. Todėl paskirti kartu su kitais β laktaminiais antibiotikais (ampicilinu, amoksicilinu), jie praplečia jų veikimo spektrą, nes nuslopinus penicilinazę, ampicilinas ir amoksicilinas jau veiks stafilokokus, o kadangi nuslopina ir kitas β laktamazes, stipriau veikia ir kitus m/o.
Indikacijos vartoti penicilinų ir β laktamazių inhibitorių derinių yra empirinis infekcijų, kurias normalaus imuniteto ir imunodeficitiniams asmenims sukėlė galimi plataus spektro patogenai, gydymas, mišrių ir anaerobinių infekcijų gydymas.
Sudėtiniai antibiotikai: sulbaktamas + ampicilinas = sultamicilinas; klavulano rūgštis + amoksicilinas = amoksiklavas; piperacilinas + tazobaktamas.