Ūminė embolinė okliuzija 40-50%

Ūminė trombotinė okliuzija 20-35%

Neoliuzinė mezenterinė išemija 20-30% (išvaržos, augliai)

Mezenterinė veninė trombozė 5%

Etiologija:

Ūmi mezenterinės arterijos embolija dažniausiai ištinka, kai embolas iš širdies patenka į mezenterines arterijas. Embolas širdyje susidaro dėl prieširdžių virpėjimo sukeltos kraujo stazės širdyje arba pasieninio trombo, susidariusio po MI. Daugiausiai embolai lokalizuojasi a.mesenterica sup. distaliau nuo a.colica media atsišakojimo.

Embolizacija, priešingai nei trombozė, sukelia mažesnę žarnų išemiją ir yra susijusi su geresniu išgyvenamumu. Trombozė susidaro pačioje arterijoje, todėl okliuzija pažeidžia daugiau struktūrų.

A.mesenterica superior trombozė yra dažniausiai susijusi su jau egzistuojančiu ateroskleroziniu kraujagyslių pažeidimu, kuris trikdo kraujo tėkmę. Tipiškai aterosklerozinis kraujagyslių pažeidimas palaipsniui sutrikdo kraujo patekimą į žarnas, sukeldamas simptomų progresavimą.

Ūmios mezenterinių venų trombozės rizika didėja pacientams, kuriems diagnozuotos hiperkoaguliacinės būklės ( pvz.: policitemija vera, proteino C ir S trūkumas), taip pat seganties visceralinėmis infekcijomis, portine hipertenzija, uždara pilvo trauma, piktybiniais procesais, turėjusiems pilvo organų operacijas ar pankreatitą ir tiems, kurie rūko. Moterys, kurios vartoja oralinius kontraceptikus taip pat turi didesnę veninės trombozės riziką. Piktybiniai procesai gali sukelti trombozę dėl hiperkoaguliapatijos ir tiesioginio naviko augimo. Dažniausia priežastis intraabdominalis sepsis.

Neokliuzinė mezenterinė išemija gali ištikti nesant jokių arterinių ar veninių pažeidimų. Dažniausiai tai pacientai, kuriems dėl išorinio spaudimo į kraujagysles (pvz. naviko atveju) arba kai yra bloga žarnų perfuzija dėl įgimto širdies nepakankamumo, MI ar hipovolemijos. Paprastai tai vazospazmo ir konstrukcijos sindromas, kuris ištinka pacientus, esančius sunkios būklės ( ištiktiems septinio šoko, kardialinio šoko, nudegimų ar hipovoleminio šoko).

.Stadijos:

1. grįžtamas išeminis enteritas
2. pogleivio/ raumeninio sluoksnio nekrozė
3. transmuralinė žarnos sienelės nekrozė ( 24-72 val)

Arterinė tromboembolija

stiprus pilvo skausmas (smarkus, aštrus, neatitinkantis fizikinio tyrimo radinio ( dažniausiai pilvas minkštas, peristaltika hiperaktyvi), susijęs su vėmimu ar viduriavimu, ar esant abiems kartu. Išmatos rausvos dėl apmirusios gleivinės.

staigi pradžia

Veninė trombozė

nedidelio intensyvumo skausmas

poūmė eiga

simptomų įvairovė

pilvo skausmas nespecifinis

skrandyje sąstovis/ vėmimas

hipotenzija, tachikardija

peritonitas vystosi vėlai

Išemijai progresuojant išsiplečia žarnų spindis

Tyrimai:

Specifinių tyrimų nėra: laboratoriniai:

gali būti leukocitų padidėjimas

padidėjęs laktatų kiekis rodo nekrozę

Apžvalginė pilvo rentgenografija:

– pneumatozė

– dujos v.portae

– pirštų įspaudai

UG ( sunkiai atliekamas dėl išpūstų žarnų kilpų) jautrumas 98%

KT kontrastinė angiografija- 100% diagnostika

Angiografija ( pats geriausias, kur įmanoma) auksinis standartas

Gydymas:

Svarbiausia laiku nustatyti diagnozę

Atstatyti kraujotaką (trombolizė su urokinaze; stentavimas, kai yra lėtinė okliuzija, kol neišsivystė išemija)

Rezekuoti negyvus audinius

Palaikomasis gydymas (dekompresija, antikoaguliantai, vazodilatatoriai)

Pakartotina „second look“ intervencija