Kiaušidžių gaminami hormonai:

  • Estrogenai (estronas ir estradiolis). Estradiolis aktyviausias estrogenas. Estrogenai organus taikinius veikia per atitinkamus receptorius (ER). Estrogenai gaminami folikulų grūdėtosiose ląstelėse iš androgenų. Estrogenai kaip steroidiniai hormonai susijungdami su citoplazmoje esančiais receptoriais, skatina per ląstelės branduolio mRNR naujų baltymų sintezę.

Estrogenai skatina antrinių moteriškųjų lytinių požymių vystymąsi, medžiagų apykaitą ir ruošia moters organizmą apvaisinimui, vaisiaus išnešiojimui, gimdymui ir maitinimui.

Estrogenų veikimas:

  • Skatina ciklinį gimdos gleivinės vešėjimą,
  • Prieš ovuliaciją sąlygoja gimdos kaklelio tonuso kitimą – plečiasi gimdos kaklelio anga,
  • vyraujant estrogenams, ovuliacijos metu, kiaušintakiai būna dirglūs, jų raumenų tonusas padidėjęs,
  • kiti poveikiai: aktyvina baltymų (saikingas anabolinis poveikis), lipidų mineralinių medžiagų apykaitą, skatina riebalų kaupimąsi poodyje, pieno liaukose, dubens, šlaunų ir sėdmenų srityse; skatina kaulų augimą tačiau greitina epifizinių linijų kaulėjimą, skatina Na+ jonų ir vandens sulaikymą.
  • Progesteronas. Geltonasis kūnas gamina ir išskiria hormoną progesteroną –  estrogenų antagonistą. Didelės progesterono koncentracijos slopina ovuliaciją kiaušidėse. Todėl nėštumo metu, kai organizme pasigamina daug progesterono, ovuliacija nevyksta. Progesteronas yra būtinas apvaisinimo ir viso nėštumo sėkmingos baigties veiksnys – jis paruošia moters organizmą vaisiui išnešioti, gimdyti ir kūdikiui maitinti.

Progesterono poveikis:

  • Skatina gimdos gleivinės vešėjimą, glikogeno kaupimąsi joje, paruošia gimdą kiaušinėlio implantacijai ir jo mitybai, kol susiformuoja placenta.
  • Mažina kiaušintakių tonusą, ryškėja ritmiška peristaltika, būtina, kad apvaisinta kiaušialąstė slinktų į gimdą.
  • Skatina pieno liaukos audinio susidarymą;

Geltonasis kūnas gamina hormoną relaksiną, kurio gamyba didėja nėštumo metu – tai polipeptidas, išplečiantis gimdymo takus ir kartu su estrogenais paruošiantis juos vaisiaus gimimui.

Cikliniai gimdos pokyčiai

Gimdos gleivinė sudaro funkcinis ir pamatinis sluoksniai. Funkcinis sluoksnis per mėnesines atsidalija ir pasišalina su nedideliu kiekiu kraujo. Iš pamatinio sluoksnio formuojasi naujas funkcinis sluoksnis. Skiriamos fazės:

1)      Regeneracijos fazė: prasideda baigiantis mėnesinėms ir tęsiasi apie 5 – 6 dienas. Gleivinės atsinaujinimą skatina kiaušidėse išskiriami estrogenai.

2)      Proliferacijos fazė: prasideda po regeneracijos ir tęsiasi iki mėnesinių ciklo vidurio – ovuliacijos. Gleivinės vešėjimo procesą skatina didėjanti estrogenų koncentracija kraujyje. Funkcinis gleivinės sluoksnis storėja, atsiranda siauro spindžio liaukų, kurių vis daugėja.

3)      Sekrecijos fazė – nuo ovuliacijos iki mėnesinių. Priklauso nuo geltonkūnio išskiriamo progesterono. Funkcinis sluoksnis dar storėja, liaukų spindžiai platėja, jose kaupiasi glikogenas ir kitos medžiagos, reikalingos embriono vystymuisi. Jei apvaisinimas neįvyksta ir geltonkūnis nyksta, prasideda destrukciniai funkcinio sluoksnio pokyčiai ir gleivinė atsidalija – prasideda deskvamacijos fazė – mėnesinės.