Gimdos kaklelio intraepitelinės neoplazijos (etiopatogenezė, klasifikacija, diagnostika, gydymas)

Cervikalinė intraepitelinė neoplazija (CIN) – tai sutrikęs epitelio augimas ir formavimasis. Tai neuždegiminė epitelio proliferacija, kai susidaro epitelio židiniai su padidėjusiu baziniu aktyvumu, bet neišplintantys už bazinės membranos ribų.

Didelė rizika sirgti gimdos kaklelio intraepitelinė neoplazija yra moterims, kurios:

•   infekuotos žmogaus papilomos virusu (ŽPV 16 ir 18);

•   lytiškai aktyvios, turėjusios daugiau kaip tris partnerius ar jų partneriai turėję daug kitų partnerių;

•   anksti pradėjusios lytinį gyvenimą

•   infekuotos herpes simplex virusu:

•   10 metų vartojusios sudėtines kontraceptines tabletes ir infekuotos ŽPV

•   rūkančios;

•   ŽIV nešiotojos;

•   sergančios lytiškai plintančia infekcijomis.

 

Gimdos kaklelio intraepitelinė neoplazija vystosi sutrikus normaliam metaplaziniam procesui toje vietoje, kur susisiekia plokščiųjų ir liaukinių ląstelių epiteliai – transformacijos zonoje. Šioje vietoje atsiranda plokščialąstelinė neoplazija, kurios patologinis procesas plinta už epitelio bazinės membranos ribų. Įrodyta, kad didesnio  laipsnio pažeidimai (CIN2-3) dažniausiai persistuoja arba progresuoja, o nežymaus laipsnio pažeidimai linkę regresuoti .

 

Klasifikacija

Klasifikuojama remiantis histologiniu tyrimu, kuris rodo, kokią dalį epitelio užima padidėjusio aktyvumo sluoksnio ląstelės. Histologija CIN kriterijus taip pat lemia epitelių branduolių aneuploidija, – mitotinis aktyvumas ir epitelio ląstelių subrendimas. Remiantis histologinio tyrimo metu nustatytais požymiais, skiriami trys CIN laipsniai:

  • Lengva displazija (CIN1) – bazinio sluoksnio epitelio, kurio aktyvumas padidėjęs, ląstelės užima ne daugiau kaip trečdalį epitelio storio.
  • Vidutinė displazija (CIN2) – padidėjusio aktyvumo bazinis sluoksnis užima nuo 1/3 iki 2/3 epitelio.
  • Sunki displazija (CIN3/CIS)-visiškai sutrikęs ląstelių dauginimasis ir pakitęs epitelis užima daugiau kaip 2/3 epitelio sluoksnio.

 

Diagnostika

Dažniausiai moteris nejaučia jokių sutrikimų. Kartais gali skųstis kraujavimu po lytinio akto ar ginekologinės apžiūros, pagausėjusiomis išskyromis.

Citologinis tyrimas – auksinis standartas. Nustačius patologinius pokyčius atliekama kolposkopija įvertinti gimdos kaklelio pažeistus plotus, iš kurių bus imama biopsija. Iš šių vietų atlikus histologinį tyrimą patvirtinami citologiniai radiniai. Jei nėra galimybės pamatyti pakitusius plotus ar pakitimams esant gimdos kaklelio kanale, atliekama endocervikalinis kiuretažas ar konusinė biopsija – išpjaunama visa transformacijos zona. Tuo atveju konusinė biopsija yra ir diagnostinė, ir gydomoji.

Papildomi Golden Goose Superstar Sneakers tyrimai – didelės onkologinės rizikos ŽPV nustatymas (ELISA, DNR hibridizacija).

 

Gydymas

Lengvo laipsnio displazijos gydyti nereikia. Pacientę pakanka stebėti. Jei moteris nesutinka tikrintis, galima taikyti paviršinius gydymo metodus. Nereikia bendrosios anestezijos, bet negalima įvertinti operacijos radikalumo. Kitais atvejais siūlomi radikalesni gydymo metodai: pažeistos dalies pašalinimas sveikų audinių riboje ir jos histologinis ištyrimas. Didesnė pooperacinių ankstyvųjų ir vėlyvųjų komplikacijų (gimdos kaklelio kanalo stenozė, priešlaikinio gimdymo bei mažo svorio naujagimių rizika) galimybė.

Gydymo metodai:

1.  Paviršinis – tai paviršinis epitelio suardymas kriokoaguliacija, koaguliacija lazeriu, elektrokoaguliacija.

2.  Ekscizinis – tai pažeistos gimdos kaklelio dalies išpjovimas elektros kilpa ar peiliu. Galima gimdos kaklelio konizacija -operacijos metu išpjaunama pažeista gimdos kaklelio dalis, apimanti dalį ektocervikso, transformacijos zoną ir dalį endocervikso. Šią operaciją galima atlikti skalpeliu, elektros kilpa ar elektros peiliu, lazeriu.

  • Pilna histerektomija taikoma, kai yra gretutinė ginekologinė patologija. CIN nėra indikacija atlikti histerektomiją.

Po cervikalinės intraepitelinės neoplazijos gydymo moteris turi būti stebima dėl galimo ligos atkryčio:atliekant tuos pačius tyrimus.